Warunki geologiczne działki budowlanej

Nawet jeżeli nie planujemy jeszcze budowy domu, to – jeżeli tylko nadarzy się korzystna okazja – warto zakupić działkę budowlaną, gdyż zazwyczaj na takich inwestycja można jedynie zyskać.

Warunki geologiczne

Oprócz takich oczywistych rzeczy jak kształt, wielkość i położenie działki, należy sprawdzić również jej warunki geologiczne. W ten sposób unikniemy sytuacji, w której niekorzystne warunki gruntowe stałyby się dużym utrudnieniem w przypadku podjęcia decyzji o budowie domu, co niestety czasami się zdarza.

Mapy geodezyjne

Dobrze jest więc zacząć od zapoznania się z mapami geodezyjnymi, szczególnie że w dzisiejszych czasach są one łatwo dostępne (najlepiej udać się po nie do wydziału geodezji i kartografii starostwa powiatowego).

Należy zwrócić uwagę na poziom wód gruntowych, gdyż w dużym stopniu wpływa to na koszty budowy. Jeżeli natomiast chodzi o rodzaj podłoża, to od niego często zależą fundamenty. W najlepszej sytuacji są osoby, na których działkach jest podłoże żwirowe, jednak w innych przypadkach także można jakoś poradzić sobie z budową fundamentów i odprowadzaniem wód gruntowych (chociaż nie ma co ukrywać, że będzie to trudniejsze).

Jakich terenów należy unikać?

Jeżeli jednak nie chcemy wydawać niepotrzebnie pieniędzy, to należy unikać działek budowlanych z następującymi rodzajami terenów:
- z warstwowym układem gruntów,
- z ziemią piaszczystą,
-z gruntami organicznymi.

W wielu przypadkach inwestorzy, którzy zdecydowali się na kupno takich działek, musieli później sporo dopłacać. Jeżeli więc ktoś oferuje nam działkę po wyjątkowo niskiej cenie, należy sprawdzić czy przypadkiem nie będzie w jej przypadku takich niespodzianek.

Podobne wpisy:

Ten wpis został opublikowany w kategorii Podstawowe sprawy i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>